Czy posiadanie haka stwarza jakieś problemy z autem?

Wszystkie tematy związane z Volkswagenem T-Roc - zakup, eksploatacja, problemy itd.
elk84
Posty: 106
Rejestracja: 07 paź 2020, 15:17

Czy posiadanie haka stwarza jakieś problemy z autem?

Post autor: elk84 »

Cześć!

O haku holowniczym było już sporo napisane na tym forum, ale w kontkście montażu - gdzie za ile i czemu tak drogo :-)

Ja chciałem zapytać tych z was, którzy mają już w aucie hak od kilku lat, czy fakt jego posiadania nie stwarza jakichś problemów, typu np. łatwiejsza korozja belki do której jest zamontowany, albo problemy z elektryką na skutek wystawienia złącza 13-pin na warunki atmosferyczne, błoto itp. (wiem że jest zaślepka, ale wiadomo jak to z takim zaślepkami - nie są zbyt szczelne), itp.

Z góry dziękuję za podzielenie się doświadczeniami.
pshemus
Posty: 289
Rejestracja: 16 lut 2023, 19:23

Re: Czy posiadanie haka stwarza jakieś problemy z autem?

Post autor: pshemus »

W T-rocu mam od półtora roku, w Skodzie od 7 lat, nic takiego nie zaobserwowałem. Gniazdo elektryczne ma zaślepkę i jest chowane w zderzak. W Skodzie zdarzyło się jedynie przy dłuższym nieużywaniu że przyrdzewiało gniazdo na hak i trzeba je było przeszlifować, ale to dlatego że zgubiła się plastikowa zaślepka do gniazda.
Rotrzyld
Posty: 99
Rejestracja: 24 wrz 2022, 6:48

Re: Czy posiadanie haka stwarza jakieś problemy z autem?

Post autor: Rotrzyld »

Bez obawy, gdyby hak stwarzał istotne problemy techniczne to zapewne zostałoby wykreowane inne rozwiązanie!
Co ciekawe: regulacje prawne obowiązujące na polskich drogach nie narzucają wymogu demontowania lub chowania wystającej części haka holowniczego jak to jest w innych krajach. Przepisy zabraniają jedynie poruszania się po drogach z kulą zaczepu, która ogranicza widoczność tablicy rejestracyjnej lub świateł przeciwmgielnych. Powszechny jest pogląd, że nie zdemontowany hak czasem chroni przed skutkami najechania z tyłu samochodu. Moje doświadczenie to potwierdza, w przypadku gdy "intruz" porusza się z małą prędkością. :D Mam fabrycznie zamontowany hak w T-Rocu i bardziej z lenistwa rzadko go demontuję. Swego czasu, żeby nie rdzewiał postanowiłem zabezpieczyć jego kulę ochronnym "kapslem". Okazało się, że nie można go zakładać, gdyż czujniki w zderzaku podczas jazdy wykrywały każde jego poruszenie, a na ekranie pojawiały się mylne informacje o nieprawidłowości lub zagrożeniu pojazdu. Zalety korzystania z haka są bezcenne - zwykle montuję na nim platformowy bagażnik na rowery. Dzięki czemu rowerami możemy z żoną poruszać się w dowolnej części naszego kraju i nie tylko. Trzeba tylko pamiętać, że maksymalne obciążenie haka to 60 kg - zatem nie więcej jak dwa elektryczne!
elk84
Posty: 106
Rejestracja: 07 paź 2020, 15:17

Re: Czy posiadanie haka stwarza jakieś problemy z autem?

Post autor: elk84 »

Dzięki za podzielenie się doświadczeniami. Obawiałem (nadal obawiam?) się problemów związanych z brakiem zaślepki na dziurę po zdjęciu haka - podobno zbiera się tam dużo błota, a samochód stoi pod chmurką.

Maksymalne obciążenie to tylko 60kg? A nie 80kg? Przy 60 kg dwa elektryczne nie wejdą bo sam pusty bagażnik waży prawie 20 kg.
Rotrzyld
Posty: 99
Rejestracja: 24 wrz 2022, 6:48

Re: Czy posiadanie haka stwarza jakieś problemy z autem?

Post autor: Rotrzyld »

elk84 pisze: 18 maja 2024, 9:42 Dzięki za podzielenie się doświadczeniami. Obawiałem (nadal obawiam?) się problemów związanych z brakiem zaślepki na dziurę po zdjęciu haka - podobno zbiera się tam dużo błota, a samochód stoi pod chmurką.

Maksymalne obciążenie to tylko 60kg? A nie 80kg? Przy 60 kg dwa elektryczne nie wejdą bo sam pusty bagażnik waży prawie 20 kg.
To prawda, że maksymalne obciążenie haka w T-Rocu to 80 kg, lecz skłaniam się do ograniczenia tej masy. Przy maksymalnym dopuszczalnym obciążeniu bagażnikiem auto ma tendencje do wahadłowego wznoszenia i opadania przodu podczas jazdy po nierównościach. Rowery przewożę bez baterii i masa każdego z nich to circa 19 -22 kg. Po zsumowaniu z wagą bagażnika daje 60 kg. Stąd skrót myślowy, aby nie przesadzać z obciążeniem haka.
pshemus
Posty: 289
Rejestracja: 16 lut 2023, 19:23

Re: Czy posiadanie haka stwarza jakieś problemy z autem?

Post autor: pshemus »

Zaślepka gniazda haka w T-Rocu jest, nie ma natomiast zaślepki do otworu w zderzaku - ale ta dziura jest również w autach bez haka jeśli dobrze pamiętam, więc jeśli coś się tam ma zbierać, to i tak już zaczęło.

Co do jazdy po nierównościach - czuć to przy większej prędkości gdy np. asfalt lekko faluje, ale wystarczy zdjąć nogę z gazu. Tak czy siak producenci bagażników narzucają maksymalną prędkość z jaką można jechać, w moim to 130km/h. Ważne żeby nie szaleć z gwałtownym przyspieszaniem i hamowaniem, na wertepach zwolnić, bo to wtedy generują się największe siły.

Obciążenie wpisane w dowód raczej jest z zapasem, nie odpadnie ci hak jak dasz kilo więcej, więc schodzenie 20kg poniżej maksimum to troche przesada jak dla mnie. Warto się rozejrzeć za w miarę lekkim bagażnikiem jeśli chcesz oszczędzić na masie. Na Skodę która miała faktycznie 60kg maksymalnego obciązenia wkładałem 2 rowery 15 kilo plus rower dziecięcy 6 kilo i nie zaobserwowałem żadnych problemów w czasie jazdy. Auto też się raczej nie wygięło ;)
Awatar użytkownika
JacK666
Posty: 203
Rejestracja: 20 maja 2023, 20:14

Re: Czy posiadanie haka stwarza jakieś problemy z autem?

Post autor: JacK666 »

pshemus pisze: 19 maja 2024, 17:05 Zaślepka gniazda haka w T-Rocu jest, nie ma natomiast zaślepki do otworu w zderzaku - ale ta dziura jest również w autach bez haka jeśli dobrze pamiętam, więc jeśli coś się tam ma zbierać, to i tak już zaczęło.
Nic tam sie nie zbiera, zderzak plastikowy nie przylega ciasno do nadwozia i są tam szpary więc ani woda ani cokolwiek innego się nie gromadzi a nawet jeśli już to można myjką tam sięgnąć bez problemu.
No a jak się wjedzie w lepkie błoto po osie to i tak upaskudzi się całe podwozie i zawieszenie więc to co będzie na plastiku zderzaka to i tak mały problem :-)
R-line 2023, 1.5 manual, komfort, led plus, beats, kamera, 18 cali, easy open, keyless
pshemus
Posty: 289
Rejestracja: 16 lut 2023, 19:23

Re: Czy posiadanie haka stwarza jakieś problemy z autem?

Post autor: pshemus »

Z tą dziurą to akurat patrzę w drugą stronę - jak dużo może się dostać do zderzaka i spowodować ewentualne problemy z elektroniką (czujniki, antena LTE)
elk84
Posty: 106
Rejestracja: 07 paź 2020, 15:17

Re: Czy posiadanie haka stwarza jakieś problemy z autem?

Post autor: elk84 »

Dzięki wszystkim za dotychczasowe informacje.

I jeszcze jedno pytanko - czy jeżdzenie z założonym hakiem stwarza jakieś niedogodności, np. czy trzeba wyłączyć czujniki cofania bo stale wykrywają wystający hak jako przeszkodę?
Awatar użytkownika
Norville
Posty: 24
Rejestracja: 14 wrz 2023, 11:26

Re: Czy posiadanie haka stwarza jakieś problemy z autem?

Post autor: Norville »

Czujniki cofania nie wykrywają pustego haka. Jeśli coś podłączysz do gniazda to czujniki same się wyłączą.
ODPOWIEDZ