Systemy hamowania - jakie różnice?

Wszystkie tematy związane z Volkswagenem T-Roc - zakup, eksploatacja, problemy itd.
Wachacz
Posty: 528
Rejestracja: 27 wrz 2021, 18:22

Re: Systemy hamowania - jakie różnice?

Post autor: Wachacz »

JacK666 pisze: 20 cze 2024, 8:26
Wachacz pisze: 19 cze 2024, 23:05
JacK666 pisze: 15 cze 2024, 15:46 Front assist akurat działa w miarę dobrze i dosyć łatwo można też samemu wywołać jego działanie na drodze.
W żadnym wypadku nie zachęcam do testów :-) też nie polegam na tych systemie ale wg. mnie działa a jak damy mu zadziałać to samochód staję dęba bo tak ostro hamuje.
Może podpowiesz jak wywołać samemu działanie Front Assist na drodze chętnie sprawdzę czy działa ???.
Zrobiłem tak. Ustawiłem w menu by Front Assist reagował wcześnie. Jak widzę, że samochód przede mną w perspektywie się zatrzymał i mam do niego jeszcze dużo metrów to jadę jednostajnie się zbliżając przy prędkości w okolicach 50 km/h.
W pewnym momencie system wyświetla wielką czerwoną ikonę na wskaźnikach i zaczyna piszczeć.
Obrazek

Jako, że mam ustawioną wczesną reakcję to odległość jest dosyć znaczna i nawet nie krytyczna więc czekam i daję mu zahamować i wtedy robi to bardzo ostro.
Ale już wywołanie ikony na ekranie powoduje, że w układzie hamulcowym rośnie ciśnienia bo jak sam użyję wtedy hamulca gdy już jest ikona i piszczenie to też odczucie jest inne i hamowanie jest dużo bardziej ostre niż normalnie - coś jakby się bardzo gwałtownie i mocno wcisnęło pedał mimo tego, że się tak nie robi tylko wciska normalnie. Wg. mnie jak system podnosi wstępnie ciśnienie w obwodzie to potem używa już także funkcji BAS wspomagającej hamowanie.

Ale ostrzegam przed testami bo musisz doskonale "czuć" osiągi samochodu tj. wiedzieć czy na danej odległości sam się zatrzymasz bo jak system nie zadziała to musisz sam hamować a czasu jest mało na reakcję.
Dlatego też pierwsze testy dobrze robić na ostrzejszym łuku drogi gdy np. jest wysepka ze znakiem w osi drogi bo wtedy spokojnie przy niewielkie prędkości skręcisz.

Podobnie ostro działa system hamowania przy manewrowaniu np. cofanie i przeszkoda jak wykryje to nawet nie zapiszczy tylko się zatrzyma.
To można na gęstych krzakach przećwiczyć :-) bo na ścianie nie ryzykowałem.

Ale obydwa systemu wg. mojej oceny działają całkiem sprawnie co nie zmienia faktu, że to są tylko wspomagacze awaryjne i podczas normalnej jazdy nie opieram się na ich wykorzystaniu.

A i jeszcze mam jakieś takie wrażenie, że działanie tych systemów poprawiło się po dużej aktualizacji oprogramowania samochodu ale to moze zwykły zbieg okoliczności.
Obejrzyj testy robione z front assist jakie pokazują na YouTube wygląda to słabo system praktycznie nie reaguje nie widzi auta przeszkody ???.
Awatar użytkownika
JacK666
Posty: 259
Rejestracja: 20 maja 2023, 20:14

Re: Systemy hamowania - jakie różnice?

Post autor: JacK666 »

Nie oglądałem testów na Youtube więc trudno mnie tamte wyniki komentować.
Opisałem jak u mnie w dosyć prosty i powtarzalny sposób można wywołać by system zadziałał.
Nie mam nic więcej w ty temacie do dodania.
R-line 2023, 1.5 manual, komfort, led plus, beats, kamera, 18 cali, easy open, keyless
Wachacz
Posty: 528
Rejestracja: 27 wrz 2021, 18:22

Re: Systemy hamowania - jakie różnice?

Post autor: Wachacz »

JacK666 pisze: 23 cze 2024, 15:50 Nie oglądałem testów na Youtube więc trudno mnie tamte wyniki komentować.
Opisałem jak u mnie w dosyć prosty i powtarzalny sposób można wywołać by system zadziałał.
Nie mam nic więcej w ty temacie do dodania.
OK dzięki za podpowiedż też tak teraz ustawiłem na daleką reakcję Front Assist i sprawdzę ale w wolnej chwili warto zerknąć na te próby na YouTube i porównać z tym co napisałeś z czystej ciekawości że to się nie zgadza ! pozdrawiam
Awatar użytkownika
JacK666
Posty: 259
Rejestracja: 20 maja 2023, 20:14

Re: Systemy hamowania - jakie różnice?

Post autor: JacK666 »

Wachacz pisze: 24 cze 2024, 12:29
OK dzięki za podpowiedż też tak teraz ustawiłem na daleką reakcję Front Assist i sprawdzę ale w wolnej chwili warto zerknąć na te próby na YouTube i porównać z tym co napisałeś z czystej ciekawości że to się nie zgadza ! pozdrawiam

Oglądałem tylko dawno temu te próby co robił Zachar i tam to nie działało. Nie wiem czy to starsza wersja systemu, czy te pudła miały zbyt małą powierzchnię.

U mnie tak jak pisałem działa a potrafi czasami także złapać znak na wysepce w perspektywie ruchu gdy znak stoi i rozdziela ruch.

Miejsce gdzie system zadziałał więcej niż raz:

Obrazek

A w tym miejscu nawet częściej:

Obrazek

Wtedy na moment się pojawia ta duża czerwona ikona na cały wyświetlacz i sygnał ale za chwilę znika bo skręcam i nie jadę dalej prosto.


Tak samo działa poprawnie u mnie aktywny tempomat tj. widzi samochód poprzedzający, wizualizuje go wcześnie na ekranie i gdy samochód na wizualizacji wejdzie w obszar ustawionego działania to ogranicza i dostosowuje prędkość.

Pojawia się też dosyć często znaczek dwa zetknięte samochody i wykrzyknik pomiędzy nimi jak zbyt szybko i zbyt blisko dojeżdzam do poprzednika na drodze w normalnym ruchu.
R-line 2023, 1.5 manual, komfort, led plus, beats, kamera, 18 cali, easy open, keyless
Spinner
Posty: 722
Rejestracja: 25 cze 2020, 11:25

Re: Systemy hamowania - jakie różnice?

Post autor: Spinner »

U mnie, 2021r. 2.0 benzyna, asystenci działają bez zarzutu i kilka razy, dzięki nim, uniknąłem kłopotów. Jedyną okolicznością, kiedy proszą się o wyłączenie, to padający, lepki śnieg.
ODPOWIEDZ