świece zapłonowe

Wszystkie tematy związane z Volkswagenem T-Cross - zakup, eksploatacja, problemy itd.
Tomasz_W-wa
Posty: 28
Rejestracja: 04 maja 2024, 10:38

Re: świece zapłonowe

Post autor: Tomasz_W-wa »

Napiszę tak trochę jak dla laika, ale myślę że będzie o wiele lepiej.

Co do silnika 1.0 TSI 70 kW/95KM kod jako część VW to PR-DI6

Do tego silnika stosuje się 3 rodzaje świec i żadna nie krosuje się ze sobą czyli nie są zamienne.
- 04E 905 602
- 05E 905 602 B
- 05E 905 612

Różnica w świecach 04E905602 a 05E905602B oraz 05E905612 to długość gwintu.

W moim przypadku czyli autko (2020):
1.0 TSI
70 kW / 95KM
kod silnika DKLA

ASO wymieniło świece na: 04E 905 602 oraz tak pokazuje również ETKA z typowaniem części pod mój samochód:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Ale ETKA pokazuje również dla tego silnika świece:

05E 905 602 B

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


05E 905 612

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obstawiam że Twój silnik DLAC to ciut nowszy silnik niż mój pewnie z 2021-22 i również stosuje się świecę 04E 905 602 (tak też można znaleźć w niektórych specyfikacjach z oznaczeniem kodu silników dla tych świec) ale na niektórych stronach z częściami są przekłamania i jest napisane że pasują 3 wyszczególnione świece do np. silnika DKLA co jednak nie jest prawdą.
Ja bym podskoczył do ASO VW z dowodem rejestracyjnym auta i po Vin-e Ci powiedzą dokładnie numer świec, ponieważ wbiją Vin auta do ETKA i pokaże tak jak u mnie części tylko dla tego modelu auta (z jakimi wyszedł z fabryki).

A i jeszcze jedno.
Polecam zakup jeszcze specjalnej pasty G052565A1 na końcówki cewek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Tyle mogłem pomóc.

Pozdrawiam
Tomasz_W-wa
zurit
Posty: 42
Rejestracja: 01 paź 2021, 21:49

Re: świece zapłonowe

Post autor: zurit »

wielkie dzięki za odpowiedź,
przy okazji gratuluję wiedzy i podziwiam chęć pomocy

a tak przy okazji, ciekaw jestem jakie są różnice w silnikach o tej samej mocy, ale różnych kodach np. DLAC i DKLA w naszym przypadku
mój t-cross jest z 2021 roku
Tomasz_W-wa
Posty: 28
Rejestracja: 04 maja 2024, 10:38

Re: świece zapłonowe

Post autor: Tomasz_W-wa »

Nie ma problemu.
Nie jest to mój pierwszy VW jakiego mam, a w VW z 20 lat siedzę ;)

Co do różnic to może być np. w osprzęcie i np. dłubnięty soft z nowymi ustawieniami, nie muszą to być duże zmiany, a na pewno nie w samej konstrukcji.

Pozdrawiam
Tomasz_W-wa
lajosz
Posty: 117
Rejestracja: 04 wrz 2022, 14:19

Re: świece zapłonowe

Post autor: lajosz »

@Tomasz_W-wa

ŚWIETNY post .... pomocny, szeroko opisujący temat, ze zrzutami ekranowymi.
Generalnie .... moim zdaniem jest to wzór odpowiedzi na jakiekolwiek pytania w jakimkolwiek forum.
Też odpowiadam w taki właśnie sposób, tyle że na forum o zupełnie innej tematyce :)

===============
Tak na marginesie, to czy to oprogramowanie które widać na zrzutach, jest jakoś ogólnie dostępne ?
Tomasz_W-wa
Posty: 28
Rejestracja: 04 maja 2024, 10:38

Re: świece zapłonowe

Post autor: Tomasz_W-wa »

Dziękuje za dobre słówko. ;)

Co do programu ETKA jest to program serwisowy marek: VW, Skoda, Seat, Audi.
Jest to ten sam program z jakiego korzystają pracownicy ASO, tylko oni mają dostęp zdalny do bazy tych marek.
Co do dostępności to raczej nie jest on ogólnodostępny, ale można go zdobyć jeżeli się chce.
Jeżeli zdobędziemy taki program nie będziemy mieli dostępu zdalnego do bazy danej marki ponieważ nie jesteśmy autoryzowanym serwisem danej marki, czyli po wpisaniu Vin-u auta nie pokażą nam się np. tylko części z jakimi dany egzemplarz wyszedł z fabryki (w ASO VW będą widzieć).
Ale... na to też jest sposób. He He
Sam mam typowanie części do kilku modeli czy to moich autek czy znajomych.


Jeżeli będę miał trochę czasu to może utworzę temat o moim aucie i przeróbkach jego, bo coś tam już zaczynam w nim usprawniać i kilka rzeczy już też zostało zakupione i czeka na montaż. Mogę porobić Manuale co jak zrobić. Robiłem już tak na innych forach np. o Golf 7 którego też ciut przerabiałem.

Pozdrawiam
Tomasz_W-wa
ODPOWIEDZ