Systemy hamowania - jakie różnice?

Wszystkie tematy związane z Volkswagenem T-Roc - zakup, eksploatacja, problemy itd.
Orken
Posty: 19
Rejestracja: 07 mar 2024, 20:59

Systemy hamowania - jakie różnice?

Post autor: Orken »

Cześć,

w ogłoszeniach często widzę takie opisy:

- System wspomagania hamowania

- Asystent hamowania awaryjnego w mieście

- System hamowania awaryjnego dla ochrony pieszych

i czasem
- Asystent hamowania - Brake Assist

może ktoś po krótce mi wyjaśni jakie są różnice w tych systemach? Zaznaczam, że to wszystko dotyczy jednego auta, więc chyba nie jest to inna nazwa tego samego.

Dzięki serdeczne
Awatar użytkownika
JacK666
Posty: 271
Rejestracja: 20 maja 2023, 20:14

Re: Systemy hamowania - jakie różnice?

Post autor: JacK666 »

Orken pisze: 13 cze 2024, 8:23 Cześć,

w ogłoszeniach często widzę takie opisy:

- System wspomagania hamowania

- Asystent hamowania awaryjnego w mieście

- System hamowania awaryjnego dla ochrony pieszych

i czasem
- Asystent hamowania - Brake Assist
To może być wszystko to samo albo nie :-)

- System wspomagania hamowania i Brake Assist to mnie się kojarzy z dawno wprowadzonym systemem wspomagania ciśnienia w obwodzie gdy nagle i mocno wciskamy pedał hamulca wtedy system dodatkowo zwiększa ciśnienie bo na podstawie naszego zachowania ocenia, że chcemy hamować awaryjnie i często też po takim hamowaniu gdy skończy się na zatrzymaniu włącza awaryjne.
- Dwa pozostałe to raczej systemy oparte o kamerę i rozpoznawanie pojazdów i pieszych
R-line 2023, 1.5 manual, komfort, led plus, beats, kamera, 18 cali, easy open, keyless
pshemus
Posty: 341
Rejestracja: 16 lut 2023, 19:23

Re: Systemy hamowania - jakie różnice?

Post autor: pshemus »

Przy czym większość z nich i tak występuje razem, więc nie wiem czy da się rozróżnić ich zachowanie na podstawie jakiejś sygnalizacji na desce.
Jak lubisz się doktoryzować to polecam porównanie asystenta zjazdu z góry i ze wzniesienia - jak się okazuję to dwie różne rzeczy ;)
Radio
Posty: 166
Rejestracja: 28 wrz 2022, 18:49
Lokalizacja: Małe senne miasteczko na Pomorzu Zachodnim.

Re: Systemy hamowania - jakie różnice?

Post autor: Radio »

Orken pisze: 13 cze 2024, 8:23 Cześć,

w ogłoszeniach często widzę takie opisy:

- System wspomagania hamowania

- Asystent hamowania awaryjnego w mieście

- System hamowania awaryjnego dla ochrony pieszych

i czasem
- Asystent hamowania - Brake Assist

może ktoś po krótce mi wyjaśni jakie są różnice w tych systemach? Zaznaczam, że to wszystko dotyczy jednego auta, więc chyba nie jest to inna nazwa tego samego.

Dzięki serdeczne
Pod tym linkiem otrzymasz odpowiedzi na część pytań.
https://mubi.pl/poradniki/systemy-wspom ... hamowania/
2.0TSI DSG 4Motion R-line Sport
Wachacz
Posty: 528
Rejestracja: 27 wrz 2021, 18:22

Re: Systemy hamowania - jakie różnice?

Post autor: Wachacz »

Orken pisze: 13 cze 2024, 8:23 Cześć,

w ogłoszeniach często widzę takie opisy:

- System wspomagania hamowania

- Asystent hamowania awaryjnego w mieście

- System hamowania awaryjnego dla ochrony pieszych

i czasem
- Asystent hamowania - Brake Assist

może ktoś po krótce mi wyjaśni jakie są różnice w tych systemach? Zaznaczam, że to wszystko dotyczy jednego auta, więc chyba nie jest to inna nazwa tego samego.

Dzięki serdeczne
Nie ma co za bardzo liczyć i polegać całkowicie na tych systemach system wykrywania pieszych,front assist,czy system awaryjnego hamowania w mieście można obejrzeć testy robione na YouTube słabo to wygląda słabo reaguje i działa mi chyba 2 razy zadziałał front assist sam nie bardzo wiem czemu ???
Awatar użytkownika
JacK666
Posty: 271
Rejestracja: 20 maja 2023, 20:14

Re: Systemy hamowania - jakie różnice?

Post autor: JacK666 »

Front assist akurat działa w miarę dobrze i dosyć łatwo można też samemu wywołać jego działanie na drodze.
W żadnym wypadku nie zachęcam do testów :-) też nie polegam na tych systemie ale wg. mnie działa a jak damy mu zadziałać to samochód staję dęba bo tak ostro hamuje.
R-line 2023, 1.5 manual, komfort, led plus, beats, kamera, 18 cali, easy open, keyless
Radio
Posty: 166
Rejestracja: 28 wrz 2022, 18:49
Lokalizacja: Małe senne miasteczko na Pomorzu Zachodnim.

Re: Systemy hamowania - jakie różnice?

Post autor: Radio »

Panowie, to są ASYSTENCI, one mogą zapobiec lecz nie muszą.
2.0TSI DSG 4Motion R-line Sport
Wachacz
Posty: 528
Rejestracja: 27 wrz 2021, 18:22

Re: Systemy hamowania - jakie różnice?

Post autor: Wachacz »

JacK666 pisze: 15 cze 2024, 15:46 Front assist akurat działa w miarę dobrze i dosyć łatwo można też samemu wywołać jego działanie na drodze.
W żadnym wypadku nie zachęcam do testów :-) też nie polegam na tych systemie ale wg. mnie działa a jak damy mu zadziałać to samochód staję dęba bo tak ostro hamuje.
Może podpowiesz jak wywołać samemu działanie Front Assist na drodze chętnie sprawdzę czy działa ???.
pshemus
Posty: 341
Rejestracja: 16 lut 2023, 19:23

Re: Systemy hamowania - jakie różnice?

Post autor: pshemus »

Nie hamuj ;)
Awatar użytkownika
JacK666
Posty: 271
Rejestracja: 20 maja 2023, 20:14

Re: Systemy hamowania - jakie różnice?

Post autor: JacK666 »

Wachacz pisze: 19 cze 2024, 23:05
JacK666 pisze: 15 cze 2024, 15:46 Front assist akurat działa w miarę dobrze i dosyć łatwo można też samemu wywołać jego działanie na drodze.
W żadnym wypadku nie zachęcam do testów :-) też nie polegam na tych systemie ale wg. mnie działa a jak damy mu zadziałać to samochód staję dęba bo tak ostro hamuje.
Może podpowiesz jak wywołać samemu działanie Front Assist na drodze chętnie sprawdzę czy działa ???.
Zrobiłem tak. Ustawiłem w menu by Front Assist reagował wcześnie. Jak widzę, że samochód przede mną w perspektywie się zatrzymał i mam do niego jeszcze dużo metrów to jadę jednostajnie się zbliżając przy prędkości w okolicach 50 km/h.
W pewnym momencie system wyświetla wielką czerwoną ikonę na wskaźnikach i zaczyna piszczeć.
Obrazek

Jako, że mam ustawioną wczesną reakcję to odległość jest dosyć znaczna i nawet nie krytyczna więc czekam i daję mu zahamować i wtedy robi to bardzo ostro.
Ale już wywołanie ikony na ekranie powoduje, że w układzie hamulcowym rośnie ciśnienia bo jak sam użyję wtedy hamulca gdy już jest ikona i piszczenie to też odczucie jest inne i hamowanie jest dużo bardziej ostre niż normalnie - coś jakby się bardzo gwałtownie i mocno wcisnęło pedał mimo tego, że się tak nie robi tylko wciska normalnie. Wg. mnie jak system podnosi wstępnie ciśnienie w obwodzie to potem używa już także funkcji BAS wspomagającej hamowanie.

Ale ostrzegam przed testami bo musisz doskonale "czuć" osiągi samochodu tj. wiedzieć czy na danej odległości sam się zatrzymasz bo jak system nie zadziała to musisz sam hamować a czasu jest mało na reakcję.
Dlatego też pierwsze testy dobrze robić na ostrzejszym łuku drogi gdy np. jest wysepka ze znakiem w osi drogi bo wtedy spokojnie przy niewielkie prędkości skręcisz.

Podobnie ostro działa system hamowania przy manewrowaniu np. cofanie i przeszkoda jak wykryje to nawet nie zapiszczy tylko się zatrzyma.
To można na gęstych krzakach przećwiczyć :-) bo na ścianie nie ryzykowałem.

Ale obydwa systemu wg. mojej oceny działają całkiem sprawnie co nie zmienia faktu, że to są tylko wspomagacze awaryjne i podczas normalnej jazdy nie opieram się na ich wykorzystaniu.

A i jeszcze mam jakieś takie wrażenie, że działanie tych systemów poprawiło się po dużej aktualizacji oprogramowania samochodu ale to moze zwykły zbieg okoliczności.
R-line 2023, 1.5 manual, komfort, led plus, beats, kamera, 18 cali, easy open, keyless
ODPOWIEDZ